Päivän huoltoasema: Shellin asema Turun Tuureporinkadun ja Aninkaistenkadun kulmassa

Tämä on mielenkiintoinen huoltoasema, joka toimi aikoinaan Turussa Tuureporinkadun ja Aninkaistenkadun kulmassa. Nykyään paikassa toimii Hotelli Helmi.

Rakennuksen on suunnitellut arkkitehtitoimisto Jung & Jung, ja se on valmistunut 1934 alun perin Shellin huoltoasemaksi ja piirikonttoriksi.

Ympärillä on myös muita funkkisrakennuksia ja koko alue on suojeltu maakuntakaavassa valtakunnallisesti merkittävänä rakennettuna kulttuuriympäristönä.

Katso tästä muut Päivän huoltoasema -kuvat.

1960-luvulla Shell muutti toimintansa Aninkaistenkadun toiselle puolelle nykyiselle paikalleen, ja huoltoasemarakennusta muutettiin poliisin putkatiloiksi.

Hotellin nimi Helmi juontuu tietysti Shellistä ja simpukan helmestä, ja kunnioittaa näin osaltaan rakennuksen historiaa.

Ensimmäiset hotellivieraat Hotelli Helmessä yöpyivät huhtikuussa 2008 rakennuksen pitkän ja perusteellisen restauroinnin jälkeen.

Kuva kuuluu Museoviraston Turun museokeskuksen kokoelmaan. Kuva on otettu 1957 ja kuvaaja on C. J. Garberg.

Tekstin lähde: Hotelli Helmen historiikki.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän