Vuonna 1991 oli markkinoilla Daihatsu-merkki. Applause-mallia markkinoitiin Tuulilasi-lehden takasivun mainoksella.
”Luotettava ja suorituskykyinen Applause on erinomainen esimerkki Daihatsun autotehtaan 80 vuoden kokemuksesta ja tinkimättömästä laatuvaatimuksesta. Sulavalinjaisen porrasperän voimanlähteenä on 1,6i kat, 16 valve, 105 hv:n EFI-moottori (elektroninen polttoaineen suihkutus). Huippunopeus on 185 km/h ja turvallisen tehokkaan ohituksen takaa kiihtyvyys 0-100 km/h 9,8 sek.
Katso tästä muut Päivän automainokset.
Tilava ja monikäyttöinen. Avara, miellyttävä matkustamo ja puskurista katonrajaan avautuva, joustava tavaratila tekevät Applausesta mainion käyttöauton sekä työhön että vapaa-aikaan. Perheautoksi Applause soveltuu monikäyttöisyytensä ansiosta erinomaisesti.
Kokonaistaloudellinen Applause on suorituskykyynsä nähden hinnaltaan edullinen auto. Takuu on 3 vuotta. Ruostesuojatakuu 6 vuotta. Hinnat (ovh tuontisatamassa): Applause Li 78 300 mk, Xi 79 300 mk, Xi autom. 89 100 mk, Zi 4WD 106 700 mk.”
Daihatsun edustajana oli Oy Saab-Auto Ab, Oy Scan-Auto Ab.
Mainos oli Tuulilasi-lehdessä 9/1991.
// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //