18.4.2018 20.10
HSY:n Ilmastoinfo etsii autonomistajia Virtaa fillariin -kampanjan ihmiskokeeseen: kokeilemaan kuukauden ajan sähköpyörää esimerkiksi kakkosauton sijaan.
Ihmiskokeen oletuksena on, että auton pystyy kohtalaisen vaivattomasti korvaamaan sähköpyörällä.
Sähköpyöräily on paitsi hauskaa myös hyödyllistä ajan- ja rahansäästön, kunnon kohentumisen sekä ympäristön kannalta. Ihmiskokeeseen osallistuneiden kesken arvotaan sähköpyörä.
– Kokeilussa testihenkilöille tai perheille toimitetaan sähköpyörä, ja osallistujat lupaavat yrittää olla käyttämättä autoaan kuukauden ajan. Osallistujia haastatellaan kuukauden sujumisesta ja he saavat myös itse tallentaa ja jakaa kokemuksiaan. Kuvatusta materiaalista koostetaan muutaman minuutin pituisia minidokumentteja somessa jaettavaksi, kertoo Ilmastoinfon BSR-e sähköpyöräilyn edistämishankkeen projektipäällikkö Petteri Nisula.
Virtaa fillariin -kampanja edistää sähköpyöräilyä, joka Suomessa on yleistynyt monia Euroopan maita hitaammin.
– Sähköpyöräily on terveellinen ja ympäristöystävällinen liikennemuoto, joka sopii lähes kaikille. Sähköpyörät ovat sähköttömiä pyöriä kalliimpia ja vaativat hiukan enemmän ylläpitoa, mutta verrattuna henkilöautoon, sähköpyörän hankinta- ja ylläpitokulut ovat paljon pienemmät. Markkinoilla on paljon eri hintaisia vaihtoehtoja erilaisiin liikkumistarpeisiin aina pienistä sähkötaittopyöristä järeisiin sähkötavarapyöriin, toteaa Nisula.