Nainen ensimmäistä kertaa taitavin rekkakuski!

Viime vuoden Ajotaito-kisan kalusto. Kuva: Rahtarit.

29.7.2018 15.59

 

Rahtarit ry:n järjestämässä ammattikuljettajien Ajotaidon SM 2018 -kilpailussa seulottiin parhaimmisto tiukassa kilpailussa lauantaina 28.7. Vaasassa.

Kilpailu sisälsi sekä teoriakokeen että varsinaisen ajotaitokilpailun.

Ajotaitoradalla kilpailijat suorittivat erilaisia tarkkuutta vaativia tehtäviä, jotka kuvastavat kaikki erilaisia normaaleihin ammattikuljettajien työpäiviin liittyviä tilanteita.

Kilpailijoita oli yhteensä 69 jakautuen kuuteen eri sarjaan: kuorma-auto, linja-auto, puoliperävaunu, täysperävaunu, nuoret ja pakettiauto. 

Näistä myös ”uunituoreisiin” sarjoihin (nuoret ja pakettiauto) saatiin kilpailijoita mukaan.

Tänä vuonna uutta oli myös osastojen välinen joukkuemestaruus, jossa viiden osaston edustajat mittelivät keskenään.

Kukin osasto, jolta on kilpailija kaikissa sarjoissa sarjoista A-D, on voinut ilmoittautua mukaan joukkuekilpailuun.

Linja-auto- ja puoliperävaunusarjoissa oli lisäksi myös naisvahvistukset.

Tänä vuonna puoliperävaunusarjan mestaruuden voittikin ensimmäistä kertaa koko yhdistyksen historian aikana nainen ja hän vei voiton erinomaisilla pisteillä.

Vaasan ABC Kiitokaaren piha-alueella järjestetty ajotaitokilpailu oli vuorossaan 43. Rahtarit ry:n organisoima Ajotaidon Suomen Mestaruuskilpailu.

Kilpailukalustossa oli tänä vuonna edustettuna Iveco (kuorma-auto- ja nuorten sarja), Volvo (linja-autosarja), Scania (puoliperävaunusarja), MAN (täysperävaunusarja) ja Mercedes-Benz (pakettiauto sekä korkeuden ja leveyden arviointi).

Lisäksi perävaunut saimme käyttöön Halmesmäeltä ja DB Schenkeriltä Vaasasta.

Suomen Mestarit 2018

A) Kuorma-autosarja

1. Ville Alanen, Tampereen osasto
2. Janne Kalliomäki, Porin osasto
3. Mika Mäklin, Kuopion osasto

B) Linja-autosarja

1. Pentti Havi, Pohjanmaan osasto
2. Timo Sulin, Hyvinkään osasto
3. Matti Komonen, Hyvinkään osasto

C) Puoliperävaunusarja

1. Laura Reentie, Tampereen osasto
2. Henry Nordlund, Porin osasto
3. Jarkko Vihervaara, Imatran osasto

D) Täysperävaunusarja

1. Marko Tiihonen, Kuopion osasto
2. Vesa Rahkola, Kala-Pyhäjokilaakson osasto
3. Antti Kekäläinen, Kuopion osasto

E) Nuoret
1. Roope Juutilainen, Helsingin osasto
2. Keijo Koski, Kuopion osasto
 
F) Pakettiauto

1. Timo Kääriäinen, Lahden osasto

G) Joukkuemestaruus

Osastojen välisen joukkuemestaruuden pokkasi Porin osasto.

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here