Klikkaa kuvaa isommaksi.
2.2.2018 20.50
Mercedes-Benz julkisti uuden A-mallin tänä iltana Amsterdamissa. Uuden mallin valmistus tulee myös Uuteenkaupunkiin.
Täysi uusi Mercedes-Benz A on kasvanut pituutta 115 mm ja samalla akseliväli on venynyt 30 mm. Ohjaamon hartiatila on kasvanut edessä 9 ja takana 22 milliä, pääntila edessä 7 ja takana 8 mm sekä kyynärpäätila edessä 35 ja takana 36 milliä.
Tavaratila on 370-litrainen (+29 l). Tavaratilan aukko on 20 senttiä avarampi ja lattia 11,5 senttiä pidempi kuin aikaisemmin. Näkyvyyttä autosta ulos on parannettu, sillä pilareiden peittämä alue on pienentynyt 10 prosenttia.
Kojelauta jaettu kahteen alueeseen
A-sarjan kojelauta on jaettu kahteen alueeseen: alempi alue on erotettu muusta kojelaudasta optisen syvennyksen avulla, joten se näyttää ”kelluvan” muun kojelaudan edessä.
Alaosaan on sijoitettu turbiineja muistuttavat ilmansuuttimet sekä Widescreen Cockpit. Se on saatavana kolmena versiona: kahdella 7-tuumaisella näytöllä, 7- ja 10,25-tuumaisilla näytöillä tai kahdella suurella 10,25-tuumaisella näytöllä.
A-sarjassa on käytössä kokonaan uusi MBUX-multimedialiittymä, jonka kuljettaja voi yksilöidä ja räätälöidä itselleen parhaiten sopivaksi. MBUX mahdollistaa kuljettajan, matkustajien ja ajoneuvon entistä paremman keskinäisen liitettävyyden ja kommunikoinnin.
Mukana S-sarjan turvallisuustoimintoja
A-sarjalla on ensimmäistä kertaa mahdollista ajaa myös osittain autonomisesti tietyissä tilanteissa. Auton tutka- ja kamerajärjestelmät näkevät jopa 500 metrin etäisyydelle auton eteen, ja käyttöön on valittavissa useita S-sarjasta peräisin olevia avustinjärjestelmiä: Distronic-etäisyysavustin, aktiivinen hätäpysäytysavustin sekä aktiivinen kaistanvaihtoavustin.
Vakiovarusteena on aktiivinen jarruavustin, joka kykenee estämään peräänajokolareita sekä jalankulku- ja pyöräilykolareita.
Uudet bensiini- ja dieselvoimanlähteet
Kokonaan uusia A-sarja tulee alkuvaiheessa tarjolle kahtena bensiini- ja yhtenä dieselmoottorisena vaihtoehtona.
A 200 A 200 A 250 A 180 d
Iskutilavuus cm3 1332 1332 1991 1461
Vaihteisto 7G-DCT MT 6 7G-DCT 7G-DCT
Teho kW 120 120 165 85
Yhd. kul./100 km 5,1 5,6 6,0 4,1
CO2-päästöt g/km 120 133 141 108
Uudessa 1,4-litraisessa M 282 moottorissa (A 200) hyödynnetään sylinterinlepuutustoimintoa 7G-DCT-automaattivaihteiston yhteydessä. Molemmissa bensiinimoottoreissa on vakiovarusteena hiukkassuodatin.
4Matic-nelivetomallit ovat niin ikään tulossa mallivalikoimaan.
Tuotanto alkaa Saksassa mutta tulee myöhemmin myös Uuteenkaupunkiin
Mercedes-Benzin alkuperäinen A-sarja (W 168) esiteltiin Genevessä maaliskuussa 1997. Uuteen kompaktiluokkaan kuuluva 3. sukupolven A-sarja (W 176) näki päivänvalon vuonna 2012.
A-sarjan tuotannon keskuspaikka on Saksan Rastatt, jonka lisäksi A-sarjaa valmistavat Kecskemetétin tehdas Unkarissa, Valmet Automotive Uudessakaupungissa (vuodesta 2013 lähtien) sekä BBAC Kiinassa.
Malliuudistus noudattelee samaa kaavaa: uuden A-sarjan tuotanto alkaa Rastattissa keväällä, jonka jälkeen tuotanto laajenee ensin Kecskemetétiin ja siten Uuteenkaupunkiin.
Tämän jälkeen ovat vuorossa BBAC sekä ensi vuonna uusi tuotantolaitos Meksikon Aguascalientesissa. Uudessakaupungissa jatkuu Mercedes-Benz GLC-SUV-mallin tuotanto, ja uusi A-sarja korvaa edellisen A-sarjan mallisukupolven valmis


