Kolmannen sukupolven Nissan Leaf rullaa hiljaisesti ulos täysin uudistetulta Sunderlandin tuotantolinjalta, ensimmäisenä Nissanin EV36Zero-vision autona.
Nissan on investoinut 450 miljoonaa puntaa tuotannon toimintoihin ja toimitusketjuun. Uuden Leafin tuotannon aloitus Isossa-Britanniassa merkitsee myös paluuta mallin pariin, joka yli kymmenen vuotta sitten käynnisti sähköautojen massatuotannon.
Massimiliano Messina, Chairperson Nissan AMIEO (Afrikka, Lähi-itä, Intia, Eurooppa ja Oseania) kommentoi: ”Tänään on merkittävä päivä, kun aloitamme kolmannen sukupolven Nissan Leafin tuotannon Isossa-Britanniassa – sähköauton, joka aloitti kaiken. Tyylikäs, aerodynaaminen ja älykäs uusi Leaf vakuuttaa ja aloittaa Nissanin seuraavan luvun. Leaf on erinomainen esimerkki EV36Zero-visiostamme, joka yhdistää sähköautojen valmistuksen, akkujen tuotannon ja uusiutuvan energian.”
Tuotannon käynnistämiseksi Nissan on tehnyt uudistuksia Sunderlandin tehtaalla ja jatkossa sähköautojen valmistus on mahdollista tehtaan linjalla 2.
Adam Pennick, Vice President Manufacturing, Nissan Sunderland, sanoi: ”Olemme investoineet moderniin tehtaaseemme, jossa valmistamme tulevaisuuden sähköautot. Tiimimme osaaminen ja yhteistyö ovat Sunderlandin tehtaan menestyksen ytimessä, ja Leafin tuotantoa varten tehdyt muutokset vahvistavat johtajuutemme sähköistymisen matkalla.”
Tehtaan uudistukset sisältävät mm.:
- Tulevaisuuden tehdasteknologiaa: big datan älykäs käyttö, virtuaalitodellisuus ja digitaalinen kartoitus
- 137 uutta puristusmuottia Leafin 42 eri koripaneelia varten
- 78 uutta robottia korityöpajassa, mukaan lukien täysin automatisoitu laserhitsausjärjestelmä
- Uudet värivaihtoehdot, kuten Sukumo Blue ja Luminous Teal
- Huipputekninen akkuasennuslinja, joka kiinnittää akun autoon 26 pultilla vain 56 sekunnissa
- 475 uutta automaattista kuljetusajoneuvoa osien toimitukseen tuotantolinjalle
Yli 360 000 tuntia koulutusta 6 000 työntekijälle
Nissan juhlisti uuden Leafin tuotannon aloitusta Sunderlandin tuotantolinjan läheisyydessä järjestetyssä tapahtumassa. Iso-Britannian hallituksen Business and Trade Secretary Peter Kyle totesi: ”Sunderland on Iso-Britannian autoteollisuuden sydän, ja Nissanin investointi on merkittävä sitoutuminen Koillis-Englannille. Se helpottaa Iso-Britannian siirtymistä kohti sähköistä liikkumista. Hallituksemme modernin teollisuusstrategian myötä investoimme 4 miljardia puntaa autoteollisuuteen – suurin investointi sitten sodanjälkeisen ajan – vauhdittaen kasvua, innovaatioita ja työpaikkoja koko maassa.”

Tehtaan ympäristö on myös muuttunut, kun aivan Sunderlandin tehtaan viereen on rakennettu uusi akkuvalmistaja AESC-gigatehdas. AESC toimittaa Nissanille seuraavan sukupolven akkuteknologiaa, joka tarjoaa täysin uudelle Leafille paremman energiatiheyden ja pidemmän toimintamatkan.
Jim Marley, AESC UK Plant Director, sanoi: ”Uuden gigatehtaamme avaaminen merkitsee merkittävää harppausta akkuteknologiassa. Se tulee voimanlähteeksi uudelle Nissan Leafille ja nostaa Iso-Britannian autoteollisuuden sähköistymisen uudelle tasolle.”
Leafia on valmistettu Sunderlandissa vuodesta 2013, yhteensä 282 704 kappaletta.
Uuden Leafin ensimmäinen yksilö oli kaksivärinen Luminous Teal Evolve-varustetaso, varustettuna 622 km toimintamatkan (WLTP) tarjoavalla 75 kWh:n akulla.
Uusi Leaf tukee myös 150 kW:n pikalatausta, jolla voi ladata jopa 420 km toimintamatkaa vain 30 minuutissa. Sisätiloiltaan Leaf tarjoaa täysin digitaalisen ja yhdistetyn ajokokemuksen: sisäänrakennetut Googlen järjestelmät, edistyneet kuljettajaa avustavat järjestelmät, kaksi 14,3 tuuman näyttöä sekä NissanConnect Services -sovellus, joka mahdollistaa mm. akun varauksen tarkistuksen, ilmastoinnin ja reittisuunnittelun käytön etänä.
Sunderlandin tiimi jatkaa ensi vuonna täyssähköisellä Nissan Jukella, joka valmistetaan samalla linjalla kuin Leaf. Tehdas tuottaa nyt autoja kaikilla voimalinjoilla: täyssähköisiä, hybridejä (mm. Nissanin e-Power-teknologia) sekä polttomoottoriautoja.
Nissan työllistää 6 000 henkilöä Sunderlandissa ja yhteensä 7 000 Isossa-Britanniassa, sekä tukee arviolta 30 000 työpaikkaa laajemmassa toimitusketjussa.
Suomen mallisto ja hinnat julkaistaan myöhemmin. Ensimmäiset toimitukset keväällä 2026.


