F1-veneet: Veneen ponttooni petti Seliön Kiinassa

Sami Seliö jäi F1-veneiden Zhengzhoussa ajetussa Kiinan Grand Prix’ssa ilman MM-pisteitä. Kolmannesta ruudusta kauden toiseen MM-osakilpailuun startannut Seliö ei saanut toivomaansa starttia, kun veneen moottori käynnistyi ensin, mutta sammui heti perään, ja ennen kun moottori uudelleen käynnistyi, Seliö oli jo pudonnut startissa neljänneksi.

Kymmenen kierroksen jälkeen suomalaiskuljettaja nousi kisassa uudelleen kolmanneksi. Seliö kertoi, että hänen veneensä ei tuossa kohtaa enää reagoinut ohjaukseen normaalilla tavalla.

– Ero neljänteen sijaan oli iso, joten päätin ajaa varman päälle ja pitää kolmannen sijani. Yhdellä poijulla sitten veneeni ei enää kääntynyt vaan meni suoraa. Silloin tiesin, että en pysty ajamaan tätä kisaa enää millään maaliin asti.

– Jatkoin kuitenkin, mutta kun tajusin, että istuimeni oli märkä, niin se merkitsi sitä, että minun oli pakko ajaa varikolle ja keskeyttää. Veneeni vasen ponttooni oli pettänyt, ja vesi pääsi ponttoonin sisälle. Harmi, sillä tulossa ollut kolmas sija olisi vienyt meidät MM-pistejohtoon. Positiivista tässä oli se, että vauhtimme olisi riittänyt mainiosti palkintokorokkeelle, Seliö kertasi tapahtunutta.

Seliön keskeytyksen myötä hänen tiimikaverinsa Hollannin Ferdinand Zandbergen nousi kolmanneksi.

– Hän (Ferdinand) teki juuri sen, mitä olimme toivoneet. Kolmas sija oli loistava tulos hänelle sekä tiimillemme, Seliö toteaa.

Kahden ajetun MM-osakilpailun jälkeen Seliö ja Zandbergen ajavat MM-pisteissä viidentenä ja kuudentena. MM-sarja jatkuu kesäkuun lopulla Maconissa ajettavalla Ranskan GP-osakilpailulla.

F1-veneet: Sami Seliö F1-veneiden MM-avauksessa toiseksi

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän