Erittäin päihtynyt mies aiheutti ajollaan vaaraa ulkopuolisille — poliisi kaipaa havaintoja

Ensihoito ilmoitti poliisille ajoneuvosta, jonka kuljettaja ajoi Kangasniemellä 13.7.2023 alkuillasta niin poikkeavasti, että he päättivät seurata ajoneuvoa.

Ajoneuvo pysäköi paikallisen kaupan pihaan, jolloin selvisi kuljettajan olevan erittäin päihtynyt. Ensihoito yritti estää kuljettajan ajoon lähdön, mutta hän pääsi poistumaan paikalta ajoneuvolla.

Kuljettaja ajoi Kangasniemen taajamassa huomattavaa ylinopeutta ja on syytä olettaa, että sivullisille on mahdollisesti aiheutunut vaaraa.

Poliisi tavoitti kuljettajan hänen kotiosoitteensa lähettyviltä. Kuljettaja puhalsi poliisin alkometriin 1,92 mg/l. Kuljettajaa epäillään törkeästä rattijuopumuksesta, törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja ajoneuvorikkomuksesta.

Poliisi pyytää henkilöitä, jotka ovat joutuneet mahdollisesti vaaratilanteeseen, ilmoittamaan asiasta sähköpostilla osoitteeseen vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi tai vihjepuhelimeen p. 029 541 5232. Myös muut havainnot ajoneuvosta tapahtuma-aikana ovat tervetulleita.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

 

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän