VR:n ensimmäisenä kotiinkuljetusautona tunnettu Ford AA vm. 1929 on pelastettu Suomeen ja on nyt esillä Vehoniemen Automuseossa.
Viime viikkoina auton kohtalo on herättänyt runsaasti kiinnostusta erityisesti ajoneuvoharrastajien keskuudessa. Myynnissä ollut historiallinen Ford oli vaarassa päätyä ulkomaille, mutta se saatiin pelastettua Veteraanikuorma-autojen Seura ry:n omistukseen.
Ford AA on merkittävä osa suomalaista liikenteen kulttuurihistoriaa. Auto oli ammattimaisessa liikenteessä vuoteen 1947 saakka, ja sen historiaan kuuluu myös sotavuosien aikana asennettu ”ROSSI”-hiilikaasulaitteisto. Auto tunnetaan lisäksi vuoden 1987 Olavi Sallinen -entisöintipalkinnon saajana. Aikanaan auton entisöinnin mahdollisti ennen kaikkea Veteraanikuorma-autojen Seura ry:n silloisen puheenjohtaja Veikko Hoppulan sitkeys.
Katso tarkemmin juuri tämän Fordin historiasta ja entisöinnistä Veteraanikuorma-autoseura ry:n sivuilta https://vetku.fi/julkaisut/autoesittelyja/ford-aa/
Hiilikaasuauto pääsee jälleen ajoon
Fordiin sodan aikana asennetut hiilikaasulaitteet on tarkoitus koekäyttää vielä tämän syksyn aikana. Kokeilusta vastaavat Veteraanikuorma-autojen Seura ry:n jäsenet yhdessä Veikko Hoppulan kanssa.
Ford onkin aikansa erikoinen hybridi: sillä voidaan ajaa sekä hiilikaasulla että bensiinillä.
Katsastuksen kautta museoon
Auton määräaikaiskatsastus oli edellisellä omistajalla päässyt ”pitkäksi” ja auto vietiinkin viime viikolla Mesiautoon katsastushuoltoon, jonka jälkeen auto läpäisi katsastuksen ja körötteli Vehoniemen Automuseoon esille.


