ERC: Kotimainen KMS Racing kansainvälistyy

Suomalainen kilpa-autotiimi KMS Racing valmistautuu tulevaan kilpailukauteensa Euroopassa. Virallisena M-Sportin yhteistyökumppania Suomessa tiimi ottaa harppauksen kohti kilpailemista rallin EM-sarja ERC:ssä kahden Rally3-luokan Ford Fiestan voimin.

Toista autoa ajaa viime kauden SM2-luokan hopeamitalisti ja muun muassa Nuorten Suomen mestari Ville Vatanen kartanlukijanaan Joonas Ojala, ja toista irlantilaislupaus Craig Rahill, jolle nuottia lukee maanmiehensä Conor Smith.

Kotimaan rallipoluilta tuttu, Uudessakaupungissa pääpaikkaansa pitävä tiimi on pitkään operoinut ympäri Euroopan, ja nyt fokus on suunnattu vahvasti kansainvälisille areenoille täyden EM-sarjan muodossa. Tänä vuonna luvassa on seitsemän rallin EM-sarjan osakilpailua, jonka lisäksi tiimi kilpailee yksittäisissä kilpailuissa kotimaassa ja ulkomailla osana päätoimisten kuljettajien valmistautumista EM-osakilpailuihin sekä kysynnän mukaan asiakkaiden kanssa.

”Luvassa on kiireinen ja erittäin tärkeä vuosi meille. Kokopäiväisesti EM-sarjaan hyppääminen on hieno asia, joka tuo luonnollisesti mukanaan muun muassa logistisia haasteita. Kilpailu sarjassa on myös kovaa, eivätkä voitot tule helpolla. Niitä lähdetään kuitenkin molempien kuljettajiemme, Villen ja Craigin, kanssa tavoittelemaan”, kertoo KMS Racingin tiimipäällikkö Jussi Kumpumäki.

Suomalaiset tunnetaan rallikansana Euroopassa

Suomesta käsin operoivalla tiimillä riittää haasteita Euroopassa toimiessaan. Olennaisessa osassa ovatkin EM-osakilpailuiden yhdistäminen harjoituskilpailuihin sekä mahdollisesti muihin, sarjan ulkopuolisiin kilpailuihin. Laaja yhteistyökumppaniverkosto sekä joustavuus muun muassa tiimin resurssoinnin osalta ovat avain tehokkaaseen toimimiseen Euroopassa.

”Meillä on hyvät kontaktit ympäri Euroopan, ja apua esimerkiksi kaluston kuljetuksessa, varastoinnissa, sekä varaosien toimitusketjuissa on saatavilla. Kansainvälisellä tasolla toimittaessa ammattitaito näkyy erityisesti siinä, kuinka joustavasti ja nopeasti ongelmat ratkotaan”, Kumpumäki taustoittaa.

”Luonnollisesti siihen tarvitaan myös ammattitaistoa henkilöstöä, niin sanotusti hyvä porukka. Meillä sellainen on, ja onkin hienoa nähdä, kuinka innostuneita niin mekaanikkomme kuin kilpailuinsinöörimme ovat tästä uudesta askeleesta kansainvälistymistä kohti. Suomesta ei montaa rallitiimiä operoi Euroopassa, ja on hienoa, että voimme olla yksi heistä.”

KMS Racingin tiimin kaksi lupaavaa nuorta tähteä, Ville Vatanen ja Craig Rahill, lähtevät kummatkin ensimmäiseen täyteen kauteensa rallin EM-sarjassa. ERC3-luokassa ajava kovatasoinen kaksikko lähtee osittain erilaisin, mutta kunnianhimoisin tavoittein kauteen. Samalla kaksikko kilpailee myös M-Sportin Ford Fiesta Rally3 -autoille tarkoitetussa M-Sport Fiesta Rally3 Trophy -luokassa.

Vatanen kattavasti valmistautuneena täyteen EM-kauteen

Kotimaista ralliautoilun uutta sukupolvea edustava, SM4- ja Junioreiden SM-kultamitalisti 2024, Ville Vatanen tähtää heti kärkivauhtiin EM-sarjan sorakilpailuissa. Kokemusta EM-tasolta 19-vuotiaalla lupauksella on kolmen viime vuonna ajetun sorarallin verran, joista kahdesta irtosi toinen sija.

Enemmistö kilpailuista ajetaan tänä vuonna kuitenkin asvaltilla, joka on perinteisesti ollut suomalaiskuljettajille haastava elementti. Osana valmistautumistaan Vatanen on osallistunut kuuluisaan Vittorio Canevan asvalttirallikouluun, ja ennen kauden avauskilpailua luvassa on Pohjois-Espanjassa ajettava harjoituskilpailu, tulevana viikonloppuna järjestettävä Rallye La Llana.

”Ollaan ajettu Italiassa kevään aikana kolme testikilpailua osana asvaltin opettelua, ja sieltä on kotiutettu hyvät opit talteen, erityisesti nuotituksen ja sliksin toiminnan osalta. Kaikki ylijäämäaika Italiassa onkin käytetty nuottitreeniin Joonaksen kanssa, ja nuottitreenikilometrejä on kertynyt noin tuhat. Tänä viikonloppuna vuorossa Espanjassa Rallye La Llana, jossa pääsemme vihdoin tositoimiin KMS:n ja Fiestan kanssa myös asvaltilla. Kausi kääntyi vielä enemmän asvalttipainotteiseksi Unkarin EM-osakilpailun peruuntumisen jälkeen, mutta toisaalta on hyvä, että asvalttia on luvassa reilusti tulevaisuutta ajatellen”, Vatanen sanoo.

Rallin EM-sarja käynistyy Espanjan Andalucia Rally – Sierra Morenasta 17.-19.4.

 

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän