Škoda on päivittänyt Elroq- ja Enyaq-mallien Infotainment-järjestelmät

Škoda on päivittänyt täyssähköisten Elroq- ja Enyaq-mallien (ohjelmistoversio 4.0 ja uudemmat) Infotainment-järjestelmät lisäämällä niihin uusia sovelluksia: AirConsole-pelialustan, räätälöityjä uutisia ja opasvideoita valikoiduilta kumppaneilta tarjoavan Škoda Play -videopalvelun sekä Spotify-sovelluksen.

Kaikki kolme sovellusta sisältyvät Media Streaming -pakettiin, joka on saatavilla veloituksetta uusiin autoihin kolmeksi vuodeksi. Yhdessä nämä päivitykset tarjoavat kuljettajille ja matkustajille uusia viihdeominaisuuksia lataustaukojen ajaksi sekä saumattoman suoratoiston.

AirConsole tarjoaa interaktiivista viihdettä lataustaukojen ajaksi

Sveitsiläisen N Dream -kehittäjän AirConsole on julkaistu jopa 15 pelillä, jotka ovat saatavilla yksinomaan täyssähköisiin Škoda-autoihin – mukaan lukien Tetris.

Kun auto on pysäköity, Infotainment-näyttö muuttuu pelinäytöksi, jossa käyttäjän älypuhelin toimii ohjaimena. Alusta tukee sekä yksinpeliä että moninpeliä. Auton audiojärjestelmä mukautetaan pelin ääniin.

AirConsolen käyttämiseksi tarvitaan Škoda ID -tunnus, voimassa oleva Media Streaming -tilaus ja älypuhelimen verkkoyhteys. Pelaaminen on mahdollista vain, kun auto on pysäköity.

Spotifyn käyttö suoraan Infotainment-järjestelmästä parantaa käyttökokemusta

Spotify on nyt asennettu suoraan autojen Infotainment-järjestelmään. Käyttäjät kirjautuvat sisään olemassa olevilla tileillään ja pääsevät kuuntelemaan musiikkia sekä podcasteja auton datayhteydellä – ilman liitettyä älypuhelinta tai tarvetta oman mobiilidatan käytölle. Spotifyn sisältö on käytettävissä kokonaisuudessaan milloin tahansa heti kirjautumisen jälkeen.

Edelleen kehitetty MyŠkoda-sovelluksen tekoälypohjainen reittisuunnittelu

MyŠkoda-sovelluksen tekoälypohjaista reittisuunnittelua on optimoitu – se tarjoaa nyt entistä tarkempia yksilöintivaihtoehtoja, kuten latauspysähdysten valitsemisen tietynlaisten sijaintien läheltä, lataamisen keskittämisen Powerpass-asemille tai akun minivaraustason kohteeseen saavuttaessa. Nämä lisäykset tehostavat reittisuunnittelua etenkin pitkillä matkoilla.

Räätälöityä uutis- ja opasvideosisältöä Škoda Play -sovelluksen kautta

Škoda Play on sovellus, joka tarjoaa jäsenneltyä uutis- ja opasvideosisältöä. Se on kehitetty 3SS-ohjelmistoyrityksen 3Ready Automotive -ratkaisulla ja sisällön tarjoajina toimivat muun muassa Euronews, NASA+, CNN, Reuters ja Bloomberg. Sisältö räätälöidään käyttäjän mieltymysten ja auton varustelun mukaan. Sisältö on käytettävissä vain, kun auto on pysäköity.

Lue myös

Katso tästä tärkeät vinkit talviautoiluun

Kovat pakkaset koettelevat tuulilaseja

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

1 KOMMENTTI

  1. Pitäisiköhän ensin saada edes perusasiat kuntoon. Auto täynnä hälytyksiä joka aamu ja aina eri asiat eivät toimi. Auton latausta ei voi edes äpistä ajastaa, ainakaan Kodiaq iV malleissa. Täynnä puutteita, Android auto putoaa pois kesken navigoinnin jne. Mutta pelejä ängetään… Järki hoi ja fokus olennaiseen, jooko?

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän