Rallicrossin MM-sarja käynnistyy toukokuun lopussa Portugalista. Viikonloppuna saatiin suomalaisittain hienoja rallicross-uutisia, kun ranskalainen PGRX-tiimi ilmoitti, että Juha Rytkönen nähdään tiimin väreissä sarjan avausosakilpailussa.
Rallicrossin MM-sarjassa ajetaan kaudella 2025 kuusi osakilpailua. Ensimmäiset MM-pisteet ovat jaossa toukokuun viimeisenä päivänä Lousadan uusitulla radalla Portugalissa. Samalla näyttämöllä ajettiin muuten erikoiskoe juuri päättyneessä Portugalin MM-rallissa.
– Portugalissa en ole ajanut koskaan, mutta mitä olen kuullut, niin on aika upea paikka. Varsinkin kun on uusittu rata ja yleisöä on yleensä ollut penkereet täynnä, varmasti tulee ihan mahtava viikonloppu! Aion nautiskella ja lasketella leveällä hymyllä, enkä varmasti anna periksi, hehkuttaa Rytkönen jo etukäteen.
Rallicrossin kaksinkertainen suomenmestari Juha Rytkönen teki kansainvälisen läpimurtonsa vuonna 2020, kun hän sijoittui Kouvolassa ajetussa rallicrossin MM-osakilpailussa toiseksi. Viime vuonna Rytkönen kilpaili PGRX-tiimin Hyundai i20:llä Ranskan mestaruussarjassa sijoittuen lopputuloksissa kakkoseksi. Kausi huipentui Turkin MM-osakilpailun voittoon.
– Turkin MM-startti osoitti, että pystymme voittamaan kilpailuja lajin korkeimmalla tasolla. Olen varsin tyytyväinen, kun saan kilpailla tutulla autolla ja tutun tiimin kanssa myös tällä kaudella. Uskon, että meillä on potentiaalia kilpailla kärkipaikoista Portugalissa.
Juha Rytkösen tavoitteena on olla jonain päivänä rallicrossin maailmanmestari. Alkuvuoden aikana tuo tavoite on tuntunut varsin kaukaiselta, kun MM-sarja on ollut myllerryksessä eikä varmuutta kaudesta ollut. Kaikki kääntyi onneksi parhain päin, ja sarjan avausosakilpailussa nähdään varmasti motivoitunut ja menestystä janoava suomalaiskuski.
– Kyllähän talvi oli erittäin pitkä, kun MM-sarjan osalta oli varsin tuulista. Tämä tietysti pidensi meilläkin askelmerkkejä ja vaikeutti etenemistä ja kyllä sitä monesti ajatteli, ettei tänä vuonna varmaan edes ajeta kilpaa. Kun sopimus viimein saatiin tehtyä, niin on kyllä erittäin makea fiilis! Nyt pääsee tekemään juuri sitä, mistä eniten nauttii ja mikä on oma intohimo. Paljon tämän eteen on töitä tehty ja nyt hihat vasta kääritäänkin!
World RX Portugal, 31.5.2025
https://www.fiaworldrallycross.com/


