Suomessa uusia raitioteitä on kehitteillä, eikä ne ole saaneet samanlaista vastustusta kuin Britannian Edinburghissa.
Skotlannin Edinburghissa toimii nykyään raitiotie kaupungin keskustan ja lentokentän välillä. Sen synnyttäminen ei kuitenkaan onnistunut suunnitellusti.
Edinburghin raitiotieprojekti alkoi vuosituhannen vaihteessa, ja rataverkoston piti olla käytössä noin vuonna 2010. Näin ei kuitenkaan käynyt.

Nyt toiminnassa oleva vajaan 20 kilometrin matka otettiin käyttöön vuonna 2014.
Vuonna 2011 kaikki oli vielä auki, ja monet vastustivat projektia, koska muun muassa kustannukset olivat nousseet merkittävästi.
Katso tästä muita Päivän kuva -juttuja.
Oheinen juliste oli kampanja raitiotietä vastaan. Siinä korostettiin, että raitiotie pitää pysäyttää, ennen kuin se leviää ympäri kaupunkia, kuten esimerkiksi on tapahtunut Helsingissä ja Amsterdamissa. Juliste kuvattiin 2011.
// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN ILMAINEN UUTISKIRJE //


