Tämä ei onneksi enää ole mikään yleinen näky Suomessa.
Mutta kyllä näin oli ennen. Esimerkiksi vielä 1960-luvulla kuskattiin paljon väkeä kuorma-autojen lavoilla. Talvella ainoa sääsuoja saattoi olla vanerista tehty koppi.
Armeijassakin vielä 1970-luvulla sotamiehet olivat sikin sokin lavalla ilman minkäänlaisia istuimia tai turvavöitä.
Onneksi pahemmilta kolareilta ja ulosajoilta vältyttiin aikanaan.
Lue myös: Päivän kuva: Onko tässä maailman hitain Ferrari?
Lue myös: Päivän kuva: Uskaltaisitko sinä ajaa tällä vekottimella?
Lue myös: Päivän kuva: Nämä olivat alun perin Suomessa
Lue myös: Päivän kuva: Mihin nämä automimmit ovat kadonneet?
Oli varmusmiehet kuorma-autoissa muun tavaran seassa vielä vuoden 2007 lopulla, jolloin minä itse kävin armeijan. Istuimet tulivat pakkoliseksi vasta sen jälkeen, vuonna 2010.
Tuo kuva ei kyllä ole Suomesta! Harhauttavaa, kun ei mainita asiaa erikseen.
1978 pääsin intistä. Yksi kasarmille paluu metsäkeikalta Hyvinkäältä Mikkeliin jäi erityisesti mieleen. Traktorilla mentiin eräskin tunti. Halkoja lava täynnä ja reppu selän alla, jossa kypärä painoi selkää koko matkan. Ukkoja lava niin täynnä, ettei asentoa pystynyt korjaamaan. Oli vielä talvi. ????