Kouvolan Sanomat: Tykkimäen radan kannattajat onnistuivat – rata saa jatkoajan!

Rata-alueella on muun  muassa rallicrossrata.

1.1.2018 19.50

Kouvolan Sanomat kertoi eilen onnistuneesta kansalaisvaikuttamisesta.

Tykkimäen moottoriurheilukeskus on ollut uhattuna, koska alueelle kaavaillaan logistiikkakeskusta. Nyt rata on kuitenkin saanut jatkoajan, todetaan jutussa.

Jutun mukaan kouvolalaiset moottoriurheilun harrastajat heräsivät viime kesänä painajaisen keskelle. Tykkimäen moottoriurheilukeskus oli vaarassa jäädä logistiikka-alueen jyräämäksi.

Kouvolan Sanomien mukaan yksi aktiivisista Tykkimäen puolestapuhujista oli Kouvolan FK-Kerhon Janne Kapiainen. Hän sanoo, että kaupungilta kesällä tullut kirje pani asiat vauhtiin.

Alkujärkytyksen jälkeen Kouvolan FK-Kerhossa luonnosteltiin adressi moottoriurheilukeskuksen puolesta.

Kaikkiaan erilaisiin vetoomuksiin ja adresseihin tuli kolmisen tuhatta nimeä.

Kun aluksi Tykkimäen moottoriurheilukeskus ja logistiikkakeskus olivat vastakkain, radan puolustajien taktiikaksi tuli pyrkiä molempia hyödyttävään yhteistyöhön, todetaan jutussa.

— Sovimme alusta alkaen, että emme lähde radan puolustamisessa rakkikoiralinjalle. Toimme esille sen, että moottoriurheilu on myönteinen asia logistiikkahankkeelle. Kummatkin voivat hyötyä toisistaan, Kapiainen sanoo jutussa.

Ennen joulua aktiivit saivat helpottavan tiedon: kaupunki aikoo kehittää Kullasvaaran aluetta siten, että moottoriratoja ei tarvitse purkaa.

Lue koko juttu tästä.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän