Autotoday testasi: Nissan NV300 – yksi nelihenkisen perheen sisaruksista

Suomen tunnetuin Nissanin automalli on kiistatta Nissan Qashqai. Sen lisäksi Nissanilla on muitakin henkilöautoja ja muun muassa sähköauto Nissan Leaf.

Kaikki eivät ehkä muista, että Nissan tekee myös pakettiautoja. Yksi malli on tarjolla jopa sähköversiona, e-NV200.

Otimme testiin Nissanin keskikokoisen eli niin sanotun tonniluokan NV300-pakettiauton.

Nissan NV300 -mallin sisarmalleja on tarjolla kolmella muulla merkillä. Nissanin lisäksi myynnissä ovat Renault Trafic, Opel Vivaro ja Fiat Talento.

Nissanin NV300-pakettiauto on saatavana kahtena pituutena ja kahdella kattokorkeudella. Koeajoautona oli peruskorkea pitkä malli, jonka akseliväli on lähes 3,5 metriä ja kokonaispituus melkein 5,4 metriä.

Normaalikorkeassa mallissa tavaratilan korkeus on 1,387 metriä, ja auton kokonaiskorkeus jää alle kahden metrin.

Kuva: CvB.

Henkilöautomainen

Nykyaikaista pakettiautoa ajettaessa ei välttämättä aina muista, että ollaankin pakettiauton ratin takana. Itselläni on kokemuksia pakettiautoista 1970-luvulta asti, ja muutos sen aikaisiin pakettiautoihin on melkoinen.

Ennen vanhaan pakettiautoja pidettiin työkaluina, eikä kuljettajan mukavuutta ja ergonomiaa juuri ajateltu. Nyt asia on aivan toisin.

Nissan NV300 ei ole tässä mielessä mikään poikkeus. Auton ohjaamo on kuin mistä tahansa henkilöautosta.

Ohjaamo on perusratkaisultaan hyvin toimiva. Ohjauspyörä säätyy korkeus- ja syvyyssuunnassa. Kuljettajan istuimessa on pituussuunnassa aika hyvin säätövaraa.

Koeajoautossa oli vakionopeuden säädin. Se toimi hyvin ja helpotti merkittävästi ajoa maantienopeuksissa.

Ovien tilavat taskut ovat harmillisen alhaalla, joten niiden käyttö esimerkiksi ajon aikana on hyvin hankalaa. Keskimmäisen penkin alla on säilytystilaa isommille tavaroille.

Ohjaamo on kolmipaikkainen, ja keskipaikan selkänojan voi kääntää työpöydäksi. Näin kyytiin mahtuu esimerkiksi yksi apumies ja lisäksi on tilaa vaikkapa tietokoneelle.

Uloimpana matkustajan penkin alla on tilaa läpilastausluukun tavaroille.

Keskipaikan kohdalla on vaihdekeppi, mutta matkustajan jaloille jää vielä tilaa, vaikkakin niukanlaisesti.

NV300:n mittaristossa ei ole perinteistä nopeusmittaria. Nopeus näkyy vain lukuna keskellä kahta mittaria, joista toinen näyttää moottorin kierrosluvun ja toinen polttoaineen määrän.

Kojelauta on ergonomisesti suunniteltu ja ohjaamo on henkilöautomaisen hiljainen.

Kuljettaja ja etupenkille mahtuvat kaksi matkustajaa istuvat korkealla, ja esimerkiksi jonossa ajaminen on hyvän näkyvyyden ansiosta pakettiautolla paljon helpompaa kuin perinteisellä henkilöautolla.

Kuva: CvB.

Kolme eurolavaa

Auton tavaratilaan mahtuu kolme eurolavaa. Pitkiä putkia tai lautoja voi kuljettaa autossa niin, että pitkän tavaran päät työnnetään pienestä luukusta apumiehen jalkatilan kautta ohjaamon etuseinään asti. Tämä on ominaisuus, jota monet varmaan arvostavat.

Pisimmät kyytiin mahtuvat tavarat voivat olla 4,15 metriä pitkiä.

Auton kantavuus on runsaat tuhat kiloa ja kuormatilan koko on suurimmillaan 8,6 kuutiometriä.

Koeajoauto oli varustettu hyllyillä ja laatikostoilla, eli se oli suunniteltu esimerkiksi asentajan käyttöön.

Oikealla puolella on liukuovi ja takana pariovet. Takaovet kääntyvät tarvittaessa 180 astetta.

Kuva: CvB.

Kolme tehovaihtoehtoa

Nissanin pakuun saa vain yhden moottorityypin, mutta kolmella eri tehovaihtoehdolla. Moottori on Renaultin valmistama 1,6-litrainen dCi-diesel. Koeajoautossa oli tehokkain 145-hevosvoimainen versio.

Moottori reagoi hyvin kaasuun ja väänsi vahvasti koko kierrosalueella. Tehoa on aivan riittävästi.

Kevyellä kuormalla NV300 kiihtyy nollasta sataan tehokkaan henkilöauton lailla, 10,9 sekunnissa.

Moottorissa on automaattinen sammutustoiminto, joka toimi koeajon aikana hyvin jämptisti.

Ajastimella varustettu Webaston lisälämmitin kuuluu NV300:n varustukseen.

NV300:n alusta toimii hyvin. Nissan ohjautuu tarkasti. Kuljettajalla on koko ajan hyvä tuntuma auton liikkeisiin.

Kuva: CvB.

Kova kilpailu

Pakettiautokauppa on käynyt melko hyvin viime vuosina. Tänä vuonna rekisteröintimäärä on samaa luokkaa kuin viime vuonna vastaavana aikana.

Nissan kilpailee kovassa porukassa ja on alkuvuoden osalta seitsemänneksi suosituin pakettiautomerkki. Viime vuoteen verrattuna markkinaosuus on pudonnut 4,8 prosentista 4,0 prosenttiin.

Sisarmalleista paremmin menestyvät Opel ja Renault. Fiat on toisaalta kaukana Nissanin rekisteröintimääristä.

Jos on hankkimassa tällaista pakettiautoa, on tarjolla siis runsaasti vaihtoehtoja. Hankinnan ratkaisevat usein hinta, huoltopalvelut ja takuu.

Nissanin pakettiautoissa on viiden vuoden tai 160 000 kilometrin takuu.

NV300-mallin hinnat alkavat noin 31 000 eurosta. Isoimmalla moottorilla halvin versio maksaa noin 33 500 euroa.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän