Auto ajoi rajusti ulos päin puuta – kuljettaja loukkaantui vakavasti

20.6.2017 09.05

Nuori mies ajoi eilen illalla rajusti ulos Kauhajoella Kalliotiellä.

Poliisin mukaan kuljettaja menetti kovassa ajonopeudessa kuljettamansa henkilöauton hallinnan ja suistui tieltä ajosuunnassaan vasemmalle törmäten puuhun. Henkilöauto vaurioitui pahoin ja kuljettaja jäi auton sisätiloihin puristuksiin.

Kuljettaja loukkaantui pahoin ja kuljettiin onnettomuuspaikalta lääkärihelikopterilla Tampereen yliopistolliseen sairaalaan.

Mies oli ollut autolla liikkeellä yksin ja onnettomuuspaikalla olevien jälkien perusteella autoa oli poliisin mukaan ajettu Kalliotietä kohti Rahikkatietä viidenkympin nopeusrajoitusalueella.

Tiessä olevan merkityn töyssyn jälkeen on vasemmalle kaartuva mutka, jossa kuljettaja menetti auton hallinnan ja suistui ojaan ja törmäsi puuhun.

Henkilöauto taipui apukuljettajan puolelta koivun ympärille ja vaurioitui pahoin, todetaan poliisin tiedotteessa.

Palokunta joutui katkaisemaan auton pilarit ja avaamaan katon kuljettajan ulos saamiseksi. Kuljettaja oli tajuissaan ensivasteen saapuessa paikalle.

Poliisin mukaan alkoholilla ei ollut osuutta onnettomuuteen.

 

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän