Yksityishenkilöiden välinen autokauppa on ollut poikkeuksellisen vilkasta loka-marraskuussa!

Nettiauton kautta ilmoitettuja autoja myytiin yksityisten henkilöiden välillä vuoden 2024 lokakuussa 17 % ja marraskuussa 22 % enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan.
Nettiauton sivustolla vierailee noin miljoona kävijää viikoittain. Yksityisten myyjien Nettiautossa ilmoittamia autoja myytiin lokakuussa yhteensä hieman yli 24 600 ja marraskuussa reilut 21 000.
Lokakuun kauppamäärä ylitti jopa elokuun. Tyypillisesti elokuu on autokaupan vilkkain kuukausi ja tahti hiipuu loppuvuoteen. Tänä vuonna lokakuu oli polttomoottori-, hybridi- ja täyssähköautojen myynnissä yksityishenkilöiden välillä koko vuoden kovin kuukausi.
Marraskuussa myyntimäärä lähti laskuun, mutta oli merkittävästi enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Autot ovat myös menneet keskimäärin nopeammin kaupaksi viime vuoden loppuvuoteen verrattuna.
Syksyn poikkeuksellinen tilanne voi olla useamman tekijän summa.
“Korot ovat laskeneet ja parantunut luottamus talouteen voi saada ihmisiä nyt kaupoille. Uusien autojen kauppa yskii, eli auton hankkijat selvästi suosivat käytettyä”, kommentoi Nettiauton liiketoimintapäällikkö Erno Kalalahti.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän