WRC: Suniselle roppakaupalla oppia Saksan MM-rallista


21.8.2017 09.10

Teemu Suninen saalisti WRC 2 -luokan seitsemännen sijan Saksan MM-rallista. Viikonloppu oli nuorukaiselle erittäin vaikea, sillä ongelmia riitti vielä viimeisellekin kisapäivälle.

Eroa luokkavoittoon ajaneeseen tallikaveri Eric Camilliin kertyi 4.17,2 minuuttia.

Aamun ensimmäisellä erikoiskokeella kaikki näytti vielä hyvältä. Suninen nousi kerralla kaksi sijaa luokan neljänneksi, mutta heti seuraavalla ajolinja valui hieman leveäksi. Auto jäi kiinni, mutta Suninen ja kartanlukija Mikko Markkula taistelivat Fordinsa irti mudasta.

Lievässä ulosajossa kului aikaa sen verran, että sijoitus tipahti seitsemänneksi, eikä matka riittänyt enää loppukiriin.

– Luisuimme mutkan hieman leveäksi ja jäimme jumiin. Siinä meni aikaa, mutta päästiin sentään maaliin.

Ralli oli Suniselle ohdakkeinen, ja vaikka kilpailu ei tällä kertaa tuonut haluttua tulosta, oppia se toi sitäkin enemmän.

Haastavissa oloissa ajettu kilpailu oli hyvää harjoittelua muun muassa seuraavaksi ohjelmassa olevaa, osittain asfaltilla ajettavaa Katalonian MM-rallia ajatellen.

Saksassa ratkesi myös WRC 2 -luokan tämän vuoden maailmanmestaruus, kun Škodan Pontus Tidemand varmisti

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän