Oulun poliisi julkisti 17.4. videon, jossa vanhempi konstaapeli Petrus Schroderus laulaa kapaleen ”Rakastan elämää”.
Tähän mennessä videota on katsottu jo toista miljoonaa kertaa.
Oulun poliisin tiedotteen mukaan poliisin tehtäväkentässä näyttäytyy, että ahdistus, mielenterveysongelmat, henkinen pahoinvointi ja itsetuhoinen käytös ovat lisääntyneet.
– Me poliisit haluamme omalta osaltamme lieventää ihmisten kokemaa henkistä pahoinvointia ja luoda uskoa tulevaan. Kuten rakastan elämää kappaleessakin lauletaan ”Päättyy yö – aamu saa, uusi päivä, kun kirkkaana koittaa”. Elämä jatkuu ja yhdessä selviämme yli vaikean ajan! kertoo videolla laulava tenori, vanhempi konstaapeli Petrus Schroderus kappalevalinnastaan.
Oulun poliisin tiedotteen mukaan ihmiset ovat noudattaneet poikkeusoloissa annettuja ohjeita ja määräyksiä pääsääntöisesti hyvin. Nyt on tärkeää jaksaa vielä tsempata ja tukea etänä toisiamme!

