Moottoripyöräilijä menehtyi ohituksen aiheuttamassa nokkakolarissa

Poliisi sai lauantaina noin klo 17 aikaan ilmoituksen kuolemaan johtaneesta moottoripyörän ja henkilöauton välisestä liikenneonnettomuudesta Alajärven Lehtimäellä.

Poliisin suorittaman tapahtumapaikkatutkinnan perusteella voitiin todeta, että moottoripyöräilijä oli ajanut Eino Uusitalontietä Lehtimäeltä Soinin suuntaan.

Jossakin vaiheessa moottoripyöräilijä oli lähtenyt ohittamaan edessään ollutta matkailuautoa. Samaan aikaan vastaan tuli Soinin suunnasta henkilöauto ja moottoripyöräilijä törmäsi suoraan vastaantulevan henkilöauton etuosaan henkilöauton väistöyrityksestä huolimatta.

Moottoripyörän kuljettaja sai törmäyksessä surmansa.

Päihteillä ei epäillä olevan osuutta asiaan. Tiedossa ei myöskään ole, että kukaan tapahtumaan osallisista olisi ylittänyt tieosuudelle määriteltyä suurinta sallittua nopeutta.

Moottoripyöräilijä löydettiin menehtyneenä — oli luultavasti törmännyt puuhun

Nuori moottoripyöräilijä menehtyi liikenneonnettomuudessa Mikkelissä

Poliisiautoa vastaan tuli kaksi moottoripyöräilijää reilusti kolmatta sataa

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

 

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän