Metroliikenne palaa Rautatientorille maanantaina

Maanantaista 2.9. alkaen Helsingin metro kulkee taas keskustan läpi normaalein vuorovälein linjoilla Kivenlahti–Vuosaari ja Tapiola–Kontula. Vuoroväli välillä Tapiola–Itäkeskus on taas tiheimmillään kolme minuuttia. Mellunmäen asema avautuu maanantaina 9.9., jolloin metroliikenteen poikkeukset ovat tältä vuodelta ohi.

Rautatientorin metroasemalla jatkuvat paloturvallisuustyöt eivät vaikuta enää metroliikenteeseen, vaan metro pääsee liikennöimään normaalisti. Työt näkyvät matkustajille siten, että laiturialueen keskiosa on poissa matkustajien käytöstä.

Avajaispäivänä 2.9. HSL ja Kaupunkiliikenne ovat vastaanottamassa matkustajia Kompassitasolla noin klo 7–9.30. Myös osassa metroaseman liiketiloja on avajaispäivänä ja -viikkona matkustajille tarjouksia.

Rautatientorin metroasemalla on parannettu paloturvallisuutta

Rautatientorin metroasema on ollut suljettuna 3.6.2024 lähtien aseman paloturvallisuuden parantamistöiden takia. Toimenpiteillä on erotettu metron laituritaso omaksi savunpoistoalueeksi.

Kesän aikana asemalla on tehty töitä laiturialueella, liukuportaissa, metroradalla ja tunneleissa. Töitä on tehty yötä päivää ja viikonloppuisin, jotta liikennöintikatkoa vaatineet työt saatiin valmiiksi kolmessa kuukaudessa.

Matkustajille näkyvin muutos Rautatientorin metroasemalla ovat liukuportaiden alaosaan metron laituritasolle asennetut savusulkuovet. Lisäksi metrolaiturien yläosaan on rakennettu savuotsa koko laiturin pituudelle erottamaan metrolaituri ja raidealue toisistaan. Savusulkuovien ja savuotsien rakenteisiin asennetaan vielä opastenauhat. Samanlaiset opastenauhat ovat jo nyt käytössä Lauttasaaren ja Kivenlahden välisillä asemilla.

Asemalla on asennettu myös koko metrolaiturialueen kattava sprinklerisammutusjärjestelmä sekä parannettu valaistusta ja akustiikkaa uusimalla liukuportaiden ja laiturialueen alakattoalueita. Metron tunneleissa ja rata-alueella on uudet savuovet. Savuovilla erotetaan metrotunnelit ja laiturialue toisistaan savunpoistotilanteessa.

Kesän 2024 aikana metroliikenteen muutoksia on ollut myös metron Mellunmäen haaralla, jossa on mm. uusittu metron vaihteita ja metrosiltoja sekä aloitettu Kontulan metroaseman perusparannus. Kontulan työt jatkuvat vielä vuonna 2025 muun muassa läntisen sisäänkäynnin uusimisella.

Lue myös

Katso video: Näin Helsingin metrojuna kierrätetään

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän