Poliisi tutkii tapausta, jossa Kaskankaantien sillalta on heitetty jäälohkare Kuutostietä ajavan ajoneuvon tuulilasiin viime yönä noin kello 01.00
Poliisi sai lauantaina 1.4.2023 ilmoituksen, että Kouvolassa Kaskankaantien sillalta on heitetty jäälohkare Kuutostietä ajavan ajoneuvon tuulilasin läpi.
Jäälohkare oli kooltaan noin 20 x 40 cm. Ajoneuvon kuljettaja sai lieviä vammoja.
Tapausta tutkitaan alustavasti liikennetuhotyönä. Poliisin tiedon mukaan sillalta oli heitetty myös pienempi jäälohkare toisen ajoneuvon katolle. Sillalla oli havaittu tapahtuma-aikaan joitain henkilöitä.
Poliisi pyytää tapaukseen liittyviä havaintoja sähköpostitse osoitteeseen rikostorjunta.kymenlaakso@poliisi.fi tai puhelimitse numeroon 050 447 9574.
Poliisi muistuttaa, että toiminta on paitsi lainvastaista niin se voi myös aiheuttaa vakavaa vaaraa toisten hengelle ja terveydelle.


