Neste alkaa pilotoida Vantaan Siltamäen asemalla harvinaista robottitankkausta, jossa tankkaus hoituu tulevaisuudessa erityisen robottikäden avulla ilman ihmistä.
Pilottiasema on Nesteen mukaan yksi visio tulevaisuuden liikenneasemasta, jossa ostokset hoituvat automaateista ja auton tankkaa robotti.
Robottitankkaus tulee ensimmäiseksi valikoidun testiryhmän käyttöön.
Sen käyttö vaatii robotin tunnistaman sirun asennuksen käyttäjän autoon. Sirun avulla järjestelmä pystyy tunnistamaan auton merkin ja sille suositellun polttoaineen.
– Robottitankkauksen käyttöönoton ja pilotoinnin osoittautuessa toimivaksi, toivomme voivamme tuoda enemmänkin robottitankkauskäsiä liikenneasemille. Jo nyt asiakas voi maksaa Nesteen asemilla tankkauksen mobiilisti, ja tulevaisuudessa tankkaaminen voisi olla mahdollista kokonaan ilman että asiakas poistuu autosta. Tulevaisuudessa robottikäsi voi siis olla hyvä apu esimerkiksi liikuntarajoitteisille, Nesteen johtaja Panu Kopra kertoo.
Automaattikauppa ilman henkilökuntaa
Siltamäen Neste Express -asemalle avattava Neste Easy Deli -automaattikauppa tarjoaa asiakkaille myös mahdollisuuden ostaa helposti mukaan otettavia välipaloja, tuoreita elintarvikkeita sekä autoilun kannalta olennaisia tuotteita kuten lasinpesunestettä.
Neste Easy Deli on auki 24 tuntia vuorokaudessa vuoden jokaisena päivänä.

