Joensuun Enossa Uimaharjuntiellä 8.3.2025 tukkirekan ja henkilöauton yhteentörmäyksessä menehtyi noin 20-vuotias mies, kaksi noin 20-vuotiasta naista sekä yksivuotias tyttö. Onnettomuudessa vakavasti loukkaantunut noin 20-vuotias mies on hoidettavana sairaalassa.
Onnettomuudessa menehtyneet olivat kotoisin Rovaniemeltä. Myös vakavasti loukkaantunut on rovaniemeläinen. Onnettomuuden uhrit olivat sukulaisia keskenään.
Poliisi ei ole päässyt kuulemaan loukkaantunutta miestä. Poliisi on selvittänyt tapahtumien kulkua sekä onnettomuuteen vaikuttaneita keliolosuhteita ja muita syitä. Alustavan selvityksen mukaan keliolosuhteet ovat olleet huonot. Poliisi jatkaa kuulemisia ja teknistä tutkintaa.
Poliisi epäilee henkilöauton kuljettajana toiminutta ja menehtynyttä, noin 20-vuotiasta miestä liikenneturvallisuuden vaarantamista, vammantuottamuksesta sekä kuolemantuottamuksista.
Koska henkilöauton kuljettaja menehtyi onnettomuudessa, asia ei etene syyttäjälle.
Poliisi tiedottaa asiasta lisää tarvittaessa.
Lue myös tämä: Neljä kuoli nokkakolarissa Joensuussa
// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //