Home Uutiset Huomenna poliisi keskittyy riskialtteimman tiestön nopeusvalvontaan

Huomenna poliisi keskittyy riskialtteimman tiestön nopeusvalvontaan

0
Huomenna poliisi keskittyy riskialtteimman tiestön nopeusvalvontaan
Arkistokuva. Kuva: Poliisi.
18.4.2017 11.59

Suomen poliisilaitokset osallistuvat vuorokauden mittaiseen kansainväliseen nopeusvalvontamaratoniin, joka alkaa keskiviikkona 19.4. aamulla kello 6 ja päättyy torstaina 20.4. kello 6, todetaan Poliisihallituksen tiedotteessa.

Euroopan liikennepoliisiverkoston (TISPOL) koordinoima valvontaoperaatioon osallistuu yli 20 Euroopan maata ja se toteutetaan nyt kolmannen kerran.

Valvonta toteutetaan sekä poliisimiesten suorittamalla että automaattivalvonnalla ja sitä kohdennetaan kaikkein riskialteimmalle tiestölle.

– Tavoitteenamme on, että valvonnalla ja siitä tiedottamisella on liikenneonnettomuuksia ennalta estävää vaikutusta. Tärkeää on, että kuljettajat tarkastelisivat omaa ajokäyttäytymistään ja myös nopeusrajoitusten noudattamisen merkitystä omalle ja muiden tienkäyttäjien turvalliselle liikkumiselle, poliisitarkastaja Timo Ajaste Poliisihallituksesta sanoo.

Previous article Pyöräliitto haluaa alhaisempaa yleisrajoitusta taajamiin
Next article Vehon Oulun toiminnot Wetterille

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here