Henkilöauto törmäsi tiistai-iltana kello 19 aikaan rivitalon puuaitaan Siilinjärvellä Hirvenpolulla.
Poliisin tiedotteen mukaan auto oli ajanut kahden huoneiston pihamaan ja piha-aitojen läpi ja pysähtynyt lopulta kolmannen huoneiston aitaan.
Vaurioita tuli aidan lisäksi pihojen irtaimistoon ja talon ulkoseinään. Pelastuslaitos joutui purkamaan yhden terassin rakenteita romahdusvaaran vuoksi.
Autoa kuljettanut mies kuljetettiin tarkistettavaksi Kuopion yliopistolliseen sairaalaan. Muita henkilövahinkoja ei tullut.
Tapahtumien tarkempi kulku on poliisille vielä epäselvä, mutta auto on ilmeisesti tullut Sandelsintieltä ja kääntynyt Hirvenpolulle, jossa on tapahtunut jotain minkä vuoksi auto on ajautunut asuntojen pihaan.
Kuljettaja itse ei muista tapahtumista muuta kuin sen, että ympärillä oli rytissyt ja auto oli mennyt rivitalon aitojen läpi.
Poliisi ei epäile alkoholilla olleen osuutta asiaan.
Asiaa tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja selvitettävänä on muut kuljettajan ajokuntoon vaikuttaneet seikat.


