Henkilö juoksi poliisiauton kiinni ja avasi auton takaoven!

Itä-Uudenmaan poliisin liikennepoliisisektorin partiot valvoivat viikonloppuna osittain Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen alueella tapahtunutta isoa kokoontumisajoa.

Liikenneturvallisuuden vaarantamisten lisäksi tapahtumassa mukana olleista pari päätyi poliisin pahnoille.

– Lauantain noin 400 autokuntaa käsittänyt porukka lähti liikkeelle Lohjalta, josta se liikkui edelleen Hyvinkään ja Mäntsälän kautta Sipoonlahdelle. Kokonaishenkilömäärä tässä kokoontumisajossa matkustajineen oli noin 1000 henkilöä. Tapahtumassa todettiin matkan varrella partioiden toimesta useita tapauksia, joissa kuljettajien epäillään syyllistyneen törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamisiseen, kertoo ylikomisario Timo Leppälä.

Ylinopeuksien lisäksi kokoontumisajoon osallistunut henkilö juoksi Sipoonlahdella poliisiauton kiinni ja avasi poliisiauton takaoven, jolloin poliisiauto joutui pysähtymään.

Henkilö otettiin kiinni ja hän päätyi poliisin säilöön. Paikalla tapahtui myös epäilty pahoinpitelyrikos ja vahingonteko, josta myös yksi henkilö otettiin kiinni.

– Sipoonlahdella sijaitsevan huoltoaseman piha-alueella ammuttiin myös ilotulitteita. Yleisesti ottaen kokoontumisajossa oli levoton meininki ja poliisin läsnäolo ei selvästikään ollut toivottua. Sipoonlahdesta kokoontumisajo jatkui vielä Nurmijärvelle, jossa sijaitsevan huoltoasemana pihalla ammuttiin myös ilotulitteita. Tapahtuma hajaantui vasta hieman ennen kolmea yöllä, Leppälä jatkaa.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

 

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän