PSA-kauppa viety loppuun: Opel pysyy saksalaisena, Vauxhall brittiläisenä

Opelin Michael Lohscheller ja PSA Groupin Carlos Tavares lyövät kättä päälle.

1.8.2017 15.05

 

Opel Automobile GmbH:n myynti Opel- ja Vauxhall-tuotemerkkeineen General Motorsilta PSA-konsernille on nyt viety loppuun.

– Avustamme Opelia ja Vauxhallia palaamaan voitolliseksi ja tähtäämme siihen, että rakennamme alalle yhdessä uusia vertailukohteita. Opel pysyy saksalaisena, ja Vauxhall pysyy brittiläisenä. Ne ovat täydellinen lisä olemassa olevaan tuotevalikoimaamme ranskalaisten tuotemerkkien Peugeotin, Citroënin ja DS Automobilesin rinnalle, toteaa PSA-konsernin hallituksen puheenjohtaja Carlos Tavares.

PSA-konsernin markkinaosuus nousee kaupan myötä Euroopassa noin 17 prosenttiin, mikä tekee siitä mantereen toiseksi suurimman autonvalmistajan.

Kuten jo maaliskuussa sopimusta allekirjoitettaessa vakuutettiin, kaikki työntekijöiden yhteiset oikeudet säilyvät muuttumattomina.

Opel/Vauxhallin johtoryhmä tekee seuraavan 100 päivän aikana suunnitelman tulevaisuudesta.

PSA ja Opel/Vauxhall ovat tehneet yhteistyötä jo vuodesta 2012 lähtien. Tähän mennessä yhteistyöhön kuuluu neljä automallia.

Ensimmäinen niistä, Opel Crossland X, on ollut jälleenmyyntiliikkeissä kesäkuun lopusta alkaen. Astetta suurempi kaupunkimaasturi, Opel Grandland X saapuu markkinoille syksyllä. Opel Combon seuraaja lanseerataan ensi vuonna. Uuden sukupolven Opel Corsan valmistus alkaa vuonna 2019.

Opel/Vauxhall ja PSA-konserni jatkavat yhteistyötä General Motorsin kanssa myös tulevaisuudessa. Sähköisten voimanlähteiden kehitystyön lisäksi Opelin tehtaat jatkavat GM-brandin alla olevien Buickin ja Holdenin valmistusta.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän