Makkaratie on Suomen surkein kylätie 2026!

Suomen Tieyhdistys ry ja Suomen Kylät ry hakivat syksyllä Suomen surkeinta kylätietä kuvakilpailulla. Tavoitteena oli herättää keskustelua maaseudun tieverkon rapistumisesta ja sen vaikutuksista arjen liikkumiseen, turvallisuuteen ja alueiden elinvoimaan.

Vuoden 2026 Suomen surkein kylätien voittajaksi äänestettiin kuva nimeltä ”Mahdoton väistö”. Makkaratie (mt 7930) sijaitsee Nivalassa, Pohjois-Pohjanmaalla. Kilpailuun saapui runsaasti kuvia, joista raati valitsi yhdeksän finalistia. Voittaja ratkaistiin yleisöäänestyksellä Maaseudun Tulevaisuuden verkkosivuilla.

Voittajakuvan ottanut Niko Naukkarinen kertoo tien olevan niin huonossa kunnossa, että arvasi sen päätyvän kilpailussa ainakin kärkisijoille. Nyt kohdalle osui kuitenkin yleisöäänestyksen voitto.

– Kyseistä tietä tulee ajettua usein ja tähän mennessä saldona on yksi kiero vanne. Tien huono kunto on ollut tiedossa vuosia, eikä yksi lanaus vuodessa ole riittävästi. Lisäksi tiellä kulkevat tukkirekat ja maitoautot, joten sen kunnolla on merkitystä myös alueen elinkeinoille, kertoo kuvan lähettänyt Niko Naukkarinen.

Maaseudun tieverkko on koko Suomen asia

Makkaratien tilanne on Suomen Tieyhdistys ry:n toimitusjohtaja Simo Takalammin mukaan tuttu lukuisilla muillakin teillä.

– Onhan se karu kuva liian monen maantien todellisuudesta nykyaikana. Vanhat lääkkeet toimisivat edelleen, mutta tiehöylät ja murskekuormat loistavat poissaolollaan. Makkaratien tilanteeseen on helppo samaistua lukuisilla maaseudun teillä ympäri Suomen.

Suomen Kylät ry:n toiminnanjohtaja Suvi Louhelainen muistuttaa, että maaseudun tieverkko on koko Suomen ja myös kaupunkilaisten asia.

– Maaseudun teillä kulkevat paitsi ihmiset, myös tavarakuljetukset, raaka-aineet, energia, koneet ja hälytysajoneuvot. Hyvät tieyhteydet turvaavat suomalaisten arjen, palveluiden saavutettavuuden ja avun hätätilanteissa. Noin 40 % yrityksistä sijaitsee maaseutualueilla, tiestön kunnolla on merkitys elinkeinotoiminnan edellytyksiin.

Voitto herättää toiveita tien kunnostamisesta

Voitto on aina voitto, iloitsee Pohjois-Pohjanmaan Kylät ry:n toiminnanjohtaja Esa Aunola.

– Pohjois-Pohjanmaa on pinta-alaltaan laaja ja näitä surkeita kyläteitä löytyy maakunnan jokaisesta 30 kunnasta. Kuva Makkaratieltä muistuttaa enemmän kuun pintaa kuin yleistä maantietä. Makkaratien kunnostus on ollut vuosia korjauslistalla, mutta aina on joku muu kohde mennyt edelle. Jospa tämä voitto nostaisi kyseisen tien kunnostuslistan kärkeen.

Lue myös

Tällä merkillä erittäin vahva asema koko Pohjois-Euroopassa

Viime viikolla julkistetun Volkswagen ID.4 ja ID.5 -mallien korvaajan myynti alkanut

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän