Autoilija törmäsi kolmipyöräiseen sähkömopoon Siilinjärvellä lauantaina iltapäivällä ja poistui paikalta!

Päivitetty 24.2. Kasurilantien ja Risuharjuntien risteyksessä suojatiellä sähkömopoon törmännyt autoilija on ilmoittautunut poliisille nähtyään asiasta uutisen. Poliisi jatkaa asian selvittämistä.

Hätäkeskukseen tulleen ilmoituksen mukaan Siilinjärvellä sattui liikenneonnettomuus Kasurilantien ja Risuharjuntien risteyksessä lauantaina 21.2.2026 noin kello 15.25, jossa Risuharjuntieltä Kasurilantielle kääntynyt autoilija oli törmännyt kevyenliikenteen väylää Siilinjärven keskustan suuntaan ajaneeseen, suojatietä ylittäneeseen kolmipyöräiseen sähkömopoon.

Sähkömopoa kuljetti iäkkäämpi henkilö.

Paikalle hälytetty poliisipartio alkoi selvittämään tapausta ja sai selville, että sähkömopoon törmännyt auto oli tullut Risuharjuntien suunnasta ja osunut sähkömopon etuosaan.

Auto oli punainen ja ilmeisesti farmarimallinen. Auto oli kääntynyt Kasurilantielle Kasurilan suuntaan, pysähtynyt hetkeksi tien toisella puolella olevalle linja-autopysäkille, kuljettajan nousematta autosta ja tuon jälkeen poistunut paikalta.

Kuljettaja oli mahdollisesti 40-50 vuotias mies. Myös hieman kauempana olleet silminnäkijät olivat tehneet samat havainnot.

Sähkömopon kuljettaja selvisi ilman vammoja, mutta sähkömopoon tuli vauriota etuosaan.

Poliisi pyytää kyseisen punaisen auton kuljettajaa ilmoittautumaan poliisille. Poliisi pyytää myös vihjeitä, jos tiedät asiasta jotain, jolla auton kuljettaja voitaisiin selvittää ja tavoittaa.

Autoilijan ilmoittautumisen ja asiasta tietävien vihjeet pyydetään Itä-Suomen poliisilaitoksen vihjesähköpostiin vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi

Lue myös

Lapsi menehtyi auton alle omakotitalon pihalla

Auto vajosi jäihin Lohjalla

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

 

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän