Kuvan mainos oli Tekniikan Maailmassa 20/1988.
24.12.2017 22.20
Vuonna 1988 Fiat toi markkinoille Tipo-mallin. Se valittiin heti seuraavana vuonna Vuoden autoksi Euroopassa.
Vuonna 1988 Fiatin maahantuoja hehkutti uutta autoa melko suurin lupauksin.
”Tämä auto tulee Suomen kilpailluimpaan autoluokkaan. Siksi se ei voi olla vain hyvä – sen on oltava erittäin hyvä. Ja sitä Tipo on. Kaikessa.”
Melko paljon luvattu!
Teksti jatkuu: ”Tipo on tehty Euroopan ykköseksi laadultaan. Mitä tarkemmasta valmistusvaiheesta on kysymys, sitä varmemmin sen tekevät robotit. Tipon korista 70 % on sinkitty – enemmän kuin missään toisessa saman kokoluokan autossa.”
Tipoa markkinoitiin myös tilavana autona, ja omakohtaisesti muistan hyvin sen, että takapenkki oli yllättävän tilava.
”Tipo on tehty Euroopan ykköseksi tiloiltaan. Se on yksinkertaisesti tilaihme – sisältä suurempi kuin monet isommat autot. 5 ovea vakiona ja matkustamon ovet aukeavat 80 astetta.
Mainoksen loppuosassa hehkutetaan muun muassa varustelun runsautta ja ajettavuutta.
Vuonna 1988 Tipo 1.4 maksoi 76 900 markkaa ja Tipo 1.6 DGT 86 900 markkaa.
Mielenkiintoista tässä mainoksessa on myös se, että Veho toimi silloin myös Fiatin maahantuojana.
Kuvan mainos oli Tekniikan Maailmas


