Autourheilun lajiliitto AKK:n luotsaama Turvassa Tiellä -ohjelma saa kumppanikseen Suomen Palopäällystöliiton. Valtakunnallinen liikenneturvallisuusohjelma saa yhteistyön myötä vahvaa asiantuntijaosaamista ja kansainvälistä näkökulmaa turvallisuuden sekä pelastustoiminnan ammattilaisilta.
Vuonna 2013 käynnistynyt Turvassa Tiellä -ohjelma vie liikennekasvatusta yläkouluihin ja 2. asteen oppilaitoksiin maksuttomien kouluvierailujen myötä, sekä jalkauttaa liikenneturvallisuuden sanomaa myös suurelle yleisölle tapahtumien ja kampanjoiden kautta.
Ohjelmassa on mukana jo 13 kansallista kumppania, joista viimeisimpänä yhteistä turvallisuus- ja vastuullisuussanomaa lähtee tukemaan Suomen Palopäällystöliitto.
Suomen Palopäällystöliitto on jo vuonna 1932 perustettu aatteellinen yhdistys, jonka yksi keskeisimmistä tavoitteista on yhteiskunnan turvallisuuden edistäminen.
Liiton jäsenistöön kuuluu niin pelastusalan päällystöä ja alipäällystöä, turvallisuusalan asiantuntijoita, turvallisuusalan johtavassa asemassa olevia henkilöitä kuin yrityksiä ja yhteisöjäkin.
Palopäällystöliitto on ennen kaikkea arvostettu turvallisuuspoliittinen keskustelija, joka tuottaa asiantuntija-, koulutus- ja materiaalipalveluja yhteistyössä muiden viranomaistahojen ja turvallisuusalan toimijoiden kanssa.
Kansainvälisyys yhdistää
Turvassa Tiellä on pääasiassa kansallinen, mutta vahvasti myös kansainvälinen ohjelma, sillä se on osa autoilun kattojärjestön FIA Action for Road Safety -kampanjaa.
Palopäällystöliitto puolestaan toimii kansainvälisillä kentillä muun muassa yhteiseurooppalaisen palopäällystöjärjestö FEU:n sekä pohjoismaisen palopäällystöjärjestön kanssa. Lisäksi liitolla on edustajia kansainvälisen palontorjunnan teknisen komitean eli CTIF:n eri toimielimissä.
Osana kumppanuutta molempien osapuolien kansainvälinen vaikuttaminen ja keskustelun herättäminen tärkeiden liikenneturvallisuuteen liittyvien aiheiden osalta laajenee entisestään.
– Olemme iloisia voidessamme tarjota valmista konseptia pelastusviranomaisten käyttöön ja tukea heitä turvallisuusviestintätyössä erityisesti nuorten tavoittamiseksi, toteaa Palopäällystöliiton toiminnanjohtaja Ari Keijonen.
– Palopäällystöliitto tarjoaa koulutusta autourheilutapahtumien turvallisuuden parantamiseksi yhteistyössä AKK:n kanssa, joten yhteistyötä on helppoa ja luontevaa laajentaa, Keijonen jatkaa.
– Olemme myös keskeinen toimija tieliikennepelastamisen täydennyskoulutuksessa Suomessa, Keijonen päättää.
Nyt huhtikuun alussa, 3.-5.4. Hämeenlinnassa vietetään Pelastusalan vuotuista suurtapahtumaa Palopäällystöpäiviä. Palopäällystöpäivillä käydään ajankohtaisia keskusteluja pelastustoimeen liittyvistä aiheista ja myös Turvassa Tiellä -ohjelma teemoineen on tapahtumassa läsnä.
// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //


